Rusko zdražilo Ukrajině plyn o další čtvrtinu. Kyjev hovoří o šikaně a čeká omezení dodávek.

Ukrajině se kvůli zavedení ruského vývozního cla na plyn zvýší cena ruského plynu o další zhruba čtvrtinu na 485 dolarů za tisíc krychlových metrů. Oznámil to šéf ruského monopolního vývozce plynu Gazprom Alexej Sečin. Ukrajinský premiér to ale označil za "absolutně nepřijatelný" a politicky motivovaný krok a čeká, že Moskva v rámci zvyšování tlaku na Kyjev zemi omezí dodávky. To by mohlo vést k narušení dodávek ruského plynu do celé Evropy, včetně Česka. 

"Očekáváme, že Rusko půjde ve svém tlaku na plyn dál, včetně omezení dodávek Ukrajině," řekl ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk agentuře Reuters. Nynější napětí mezi Ukrajinou a Ruskem vyvolalo v Evropě obavy o budoucí přísun ruského plynu. Střety mezi Kyjevem a Moskvou už způsobily vážné narušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu do Evropy v letech 2006 a 2009. 

Ruský premiér Dmitrij Medveděv po schůzce se Sečinem Ukrajinu vyzval, aby splatila dluh za plyn, který je podle dnešního zpřesněného odhadu Gazpromu o půl miliardy dolarů vyšší, než podnik uváděl původně. Gazprom zároveň Ukrajinu vybídl, aby zvýšila objem plynu v zásobnících, což je podle něj nutné k zajištění stabilních dodávek do Evropy. 

Státem ovládaný Gazprom již před dvěma dny ohlásil zvýšení ceny plynu pro Ukrajinu o 44 procent na 385,50 dolaru za tisíc kubíků s platností od 1. dubna. Moskva se ale nyní rozhodla zavést clo na vývoz plynu na Ukrajinu. Nová částka je tak o 100 dolarů vyšší než úterní cena a o více než 80 procent vyšší než zlevněná cena 268,5 dolaru za tisíc kubíků, na které se Ukrajina s Ruskem dohodla loni před politickou krizí v zemi v rámci vzájemné hospodářské smlouvy. Ta padla po únorovém svržení prezidenta Viktora Janukovyče. 

Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan označil novou cenu za příliš vysokou. "Ukrajinská ekonomika by takovou cenu za plyn platit neměla. Je to politická cena," řekl Prodan novinářům v Kyjevě a vyzval Gazprom k jednáním. 

Gazprom sdělil, že ukrajinský dluh za odběr ruského plynu přesahuje 2,2 miliardy dolarů (43,9 miliardy Kč) a Kyjev jej musí neodkladně splatit. Dlužnou částku za ruský plyn Gazprom dosud odhadoval na 1,7 miliardy dolarů

Gazprom dnes také uvedl, že je vážně znepokojen poklesem zásob plynu na Ukrajině, které jsou nutné pro stabilní dodávky do evropských zemí. Kyjev musí podle Gazpromu objem plynu v zásobnících zvýšit, aby zajistil jeho stálý tranzit do Evropy. Společnost to zveřejnila poté, co se její ředitel Alexej Miller sešel s novým šéfem ukrajinského státního energetického podniku Naftogaz. 

Evropa dovozem ruského plynu pokrývá téměř třetinu své poptávky po této strategické surovině a nejvíce jsou na něm závislé země střední a východní Evropy. Zhruba polovina dodávek ruského plynu do Evropy prochází přes Ukrajinu. 

Více na: http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2604749/rusko-zdrazilo-ukrajine-plyn-o-dalsi-ctvrtinu-kyjev-hovori-o-sikane-a-ceka-omezeni-dodavek.html