Drahé energie brzdí Evropu

Všechny evropské země bojují s vysokými cenami energií. „Je to zátěž pro domácnosti i pro firmy. Musíme se bavit o tom, jak to podrývá evropskou konkurenceschopnost,“ přivítal šéf Evropské rady Herman Van Rompuy hlavy států a vlád na včerejším evropském summitu. Přesto Evropská komise hovoří o tom, že díky společnému postupu v energetice se ceny elektřiny v posledních letech snižují. 

„Je to dílčí úspěch, který se týká silové elektřiny. V konečné ceně energií jsou regulované ceny a daně, které jsou plně v kompetenci jednotlivých vlád,“ řekl deníku E15 Philip Lowe, generální ředitel Generálního ředitelství pro energetiku Evropské komise.

Na summitu se ovšem o regulovaných cenách či daních nehovořilo. Místo toho má cesta k levnější energii a stabilnějším přenosovým sítím vést přes dobudování jednotného trhu s energiemi. „Chceme jeho co nejrychlejší dokončení,“ prohlásil ještě před začátkem summitu český premiér Petr Nečas. Na podobném prohlášení se shodli i účastníci vrcholné schůzky.

Přitom Evropská unie se dávno dohodla, že jednotlivé energetické trhy se propojí do roku 2014. Plná integrace trhů přinese podle propočtů Evropské komise roční úsporu zhruba 30 miliard eur díky eliminaci rozdílů v cenách energií v jednotlivých zemích. V některých státech je navíc třeba dotáhnout otevření trhu s energiemi pro konečné spotřebitele.

Například ve Francii kvůli regulaci koncových cen elektřiny změní dodavatele elektřiny jen sedm procent zákazníků, u plynu je to 12 procent. „Většina lidí si pořád myslí, že elektřinu a plyn prodává jedna státní společnost,“ řekla deníku E15 Fabienne Cholová z francouzského Národního spotřebitelského institutu.

Investice do infrastruktury jsou nezbytné, varuje komise

Dokončení energetického trhu se neobejde bez velkých investic do příslušné infrastruktury, upozorňuje komise. Do roku 2020 by se měly postavit přenosové sítě, propojení mezi jednotlivými státy, nové zdroje energie či zařízení pro její skladování za 200 miliard eur. A to v době, kdy energetické firmy nechtějí do nových zařízení investovat jednak kvůli nízkým cenám elektřiny, kterou deformuje dotovaná produkce z obnovitelných zdrojů, nefungujícímu trhu s emisními povolenkami a nejistotě ohledně budoucí regulace celého odvětví.

Komise chce v příští rozpočtové periodě od roku 2014 do roku 2020 podpořit investice částkou 9,1 miliardy eur. „U přenosových sítí by problém být neměl. Tam mají jejich provozovatelé jisté výnosy v rámci regulovaných cen, takže mají důvod investovat. Horší je to s bezemisními zdroji energie. Ty potřebují vládní podporu. Investice do plynových zdrojů se nevyplatí, dokud neskončí recese a reforma obchodování s emisními povolenkami nezvedne na dostatečnou úroveň cenu CO2,“ dodává Philip Lowe. Na reformě povolenek se ovšem státy zatím nebyly schopny shodnout. Na tom nezměnil nic ani skončený summit.

 Zdroj E15

http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/drahe-energie-brzdi-evropu-990602