Američtí těžaři se začínají probouzet z dlouhého spánku. Období výjimečně levné ropy pomalu končí, a těžařům z druhého břehu Atlantiku se tak začíná vyplácet navyšování produkce. Současná snaha kartelu OPEC o omezení těžby tak může přijít vniveč.

Během pondělí cena ropy Brent po čtyřech dnech růstu v průměru o tři procenta zahájila pokles. Odepsala kolem čtyř procent a obchodovala se za 54,78 dolaru. V úterý se cena stabilizovala na 54 dolarech. Nejinak na tom byla i texaská ropa WTI. Hlavní důvody poklesu jsou tři. Američtí těžaři, silný dolar a rekordní vývoz ropy z Iráku.

Země OPEC i další producenti se už v prosinci domluvili na zmrazení těžby. V prosinci tak poprvé od loňského května došlo k poklesu těžby ropy o 200 tisíc barelů na 34,18 milionu barelů denně. Trh reagoval růstem ceny černého zlata, která se během několika dní zvýšila ze 44 na 54 dolarů za barel.

Růst ceny ovšem pro ropný kartel znamená paradoxně i zásadní problém. Těžit ropu z břidlic se při této ceně vyplatí i americkým těžařům, což ale tlačí její cenu zase zpět dolů.

Hlava kartelu Saúdská Arábie se s tímto pro ni nemilým problémem potýká už několik let. Jedním z důvodů, proč spadly roku 2015 ceny ropy z výšin 100 dolarů za barel, byla právě snaha Saúdů zbavit se Američanů. Jejich cílem bylo zvýšit produkci natolik (a snížit tím tak cenu černého zlata), aby se v USA musely zavírat vrty. Tehdy se to Saúdům skutečně podařilo a americké těžaře dokázali z trhu vytlačit. V posledních deseti týdnech se ale vše změnilo. Na americké půdě setrvale roste počet otevřených vrtů. Američané vycítili, že přišel čas vrátit se na trh. Analytici pak předpokládají, že do konce roku vzrostou v USA investice do těžby ropy o 27 procent. Růst produkce v USA by tak mohl zcela vykompenzovat propad produkce kartelu.

Nebezpečí navíc kartelu hrozí i z jeho vlastních řad. V pondělí Irák uvedl, že v prosinci zvýšil vývoz ropy na historické maximum. Jde přitom o druhého největšího producenta v rámci kartelu. Někteří investoři tak nevěří tomu, že Irák v lednu skutečně dodrží dohodu kartelu.

Třetí problém Saúdské Arábie a celého ropného kartelu se pak váže opět k Američanům, je jím posilující dolar. Už nejméně od přelomu tisíciletí existuje na trhu s dolarem a ropou jasný vztah. Když posiluje dolar, klesá cena ropy. Důvodem je to, že se ropa obchoduje právě v dolarech.

Když cena ropy oslabí, Spojené státy jako největší světový dovozce ropy nemusí zaplavovat světový trh tolika dolary. Když posiluje dolar, mohou si země za něj koupit více ropy a v důsledku toho klesne její cena.

"Ačkoliv se o rozpojení vztahu mezi dolarem a ropou snažil leckdo, včetně Rusů a Číňanů, jejich snahy prozatím k ničemu zásadnímu nevedly," uvádí ekonom Martin Janíčko, který současný stav na trhu ropy předpovídal už v květnu minulého roku.

Dolar se v prosinci dostal ke koši světových měn i k euru na 14leté maximum. Od prosince se situace nijak výrazně nezměnila a jeden dolar stojí 0,95 eura. Navíc je možné, že už na jaře letošního roku by mohlo dojít k paritě. Jeden dolar by stál přesně jedno euro. Vůči koruně je pak dolar na 12letých maximech. V prosinci se obchodoval za 26 korun, v pondělí odpoledne za 25,7 koruny.

Americká měna stabilně posiluje od 8. listopadu, kdy byl novým prezidentem USA zvolen Donald Trump. Investoři očekávají, že Trumpova vláda sníží daně a zvýší fiskální výdaje, což urychlí ekonomický růst USA a inflaci. To se zase hodí tamní centrální bance, která tak bude moci zvyšovat úrokové sazby. Investoři očekávají, že letos zvýší sazby hned třikrát.

Zdražující ropu v posledních týdnech pocítili už i čeští občané. Litr benzinu se minulý týden prodával průměrně za 30,88 koruny, litr nafty za 30,16 koruny. Ceny se pravidelně zvyšují od konce loňského listopadu, benzin je teď nejdražší od října 2015 a nafta od srpna 2015. Pondělní vývoj ale skýtá naději, že by se růst mohl brzy zastavit.

 

http://byznys.ihned.cz/c1-65580880-plan-ropneho-kartelu-nabourali-americane-tamni-tezari-se-vraceji-na-trh-cena-ropy-se-propada